גרסה לגולשים עם מוגבלויות גרסה לגולשים עם מוגבלויות
הסל נשמר ל 00:00 דקות
הוסיפו !BRAVO למועדפים

קופת !BRAVO

  • לתשלום: 3221* או 072-275-3221
  • א׳-ה׳ 8:00-22:00, ו׳ 8:00-15:00, ש׳ 9:00-21:00
http://www.facebook.com/CupatBravo4u
ג'אז ובלוז

פסטיבל יפו ג'אז 2017 - מחווה לדייב ברובק - Take Five

פסטיבל יפו ג'אז 2017 - מחווה לדייב ברובק - Take Five
ארכיון תאריך: 15 ספטמבר 2017

משך: שעה ו-10 דקות

משתתפים:
Jari Perkiömäki (פינלנד): סקסופון אלט
Billy Cobham (ארהב'/ שוויץ/ פנמה): תופים
Paulo Morello (גרמניה): גיטרה
אריק נייסברג (ישראל): פסנתר
אריה וולניץ (ישראל): בס

הפסנתרן האמריקאי דייב ברובק הוא ללא ספק האחראי היחיד להכנסתם של משקלים א- סימטריים לג'אז. מה שהחל  אצלו בניסיונות להלחין מנגינות למקצבים משונים שהפיקו מכונות שונות בסביבת חוות הבקר של הוריו בעיירה קטנה במערב ארצות הברית, המשיך כתרגילים מוזיקליים אינטלקטואליים הפך לחלק בלתי נפרד מנגינת הג'אז המודרני, פתח אפשרויות מלהיבות ומרתקות בתחום האלתור וההלחנה ושינה את עולם הג'אז הסווינגי  שהתנהל עד אז ברובו סביב משקלים פשוטים של 4 ו3 רבעים. ברובק  לא ייעד לעצמו קריירה של מוזיקאי. כנער למד מאמו נגינת פסנתר קלאסי ואת לימודי הג'אז שלו עשה באופו אוטודידאקטי מבלי לדעת אפילו לקרוא תווים. התפנית חלה אצלו במהלך שירותו הצבאי כלוחם במלחמת העולם השניה עת ניגן להנאתו בפני חיילים וזכה לתגובות נלהבות. עם שחרורו החל ללמוד קומפויציה ותזמור אצל המלחין דריוס מיו והקים הרכב מוזיקלי שהתנסה בנגינת ג'אז ללא הצלחה מרובה.

ההצלחה הגיע בבת אחת וללא כל הכנה מוקדמת כשהקליט את האלבום Time Out יחד עם הסקסופוניסט פול דזמונד נגן הבס יוג'ין רייט והמתופף ג'ו מורלו. כיוון שהאלבום הכיל רק מנגינות מקוריות, וכמעט אף אחת מהן לא במקצב מקובל, היה לחברת התקליטים ספק בקשר להוצאתו לשוק. אף על פי כן, מיד עם הוצאתו, התקליט הגיע במהירות לדרגת תקליט פלטינה ונחשב עד היום לאחד מאלבומי הג'אז הנמכרים ביותר בכל הזמנים.

לא רבים מודעים לכך אבל היצירה המפורסמת ביותר של רביעיית דייב ברובק,  Take Five המופיעה באלבום הולחנה על ידי סקסופוניסט ההרכב, פול דסמונד. יחד עם זאת, אין הדבר גורע מתרומתו העצומה של ברובק לג'אז בכך שיצר ערוץ נגינה חדש ושונה ממה שהיה נהוג עד אז באמצעות המשקלים והמקצבים החדשים  שהעניק לו. עוד מיצירותיו: Blue Rondo A La Turk, Three to Get Ready, Kathy's Waltz Unsquare Dance ,
 

מערכת Orphusגילית שגיאת כתיב? סמן טקסט באמצעות העכבר ולחץ Ctrl+Enter